Osobiście uważam, że nocowanie w hostelach jest jedną z najlepszych metod na znaczne oszczędności w podróży. Każdy hostel pomaga oszczędzać pieniądze przynajmniej na kilka sposobów – w szczególności kiedy w grę wchodzi zakwaterowanie i wyżywienie. Lata doświadczeń sprawiły, że mogę się z wami podzielić tymi możliwościami. Poniżej znajduje się lista niektórych sposobów na jakie hostele pomagają turystom oszczędzać pieniądze.
1. Tani nocleg.
Tani pokój wieloosobowy / fot. uinnberlinhostel.com |
2. Darmowe śniadanie.
Większość hosteli w cenie noclegu oferuje darmowe śniadanie: czasami są to porcje wyznaczone na każdego gościa, w innym przypadku może to być szwedzki stół. Jako, że z hosteli zacząłem korzystać kilka lat temu, widziałem już wiele różnych śniadań. Niektóre hostele serwują wegetariańskie posiłki w postaci owoców i warzyw, inne zaserwują ci smażoną kiełbaskę z cebulką i chlebem. Na śniadanie w hostelu widywałem już gofry, naleśniki, płatki śniadaniowe z mlekiem, placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną, jogurt owocowy, bułki z wędliną i serem, jajecznicę na boczku itp. Do popicia jest często mleko, soki, kawa lub herbata.
Drobne śniadanie w hostelu: tosty z serem i wędliną oraz sok. |
3. Darmowa kawa i herbata przez cały dzień.
Z realizacją tego punktu może być różnie, jednak przeważnie w hostelu otrzymasz darmową herbatę i kawę przez cały dzień. Oczywiście będziesz musiał sam ją sobie przygotować, ale w wyciągnięciu z szafki torebki herbaty nie ma żadnej filozofii. Racja? Jak widzisz nie musisz iść na kawę do kawiarni. Jeżeli będziesz chciał podziękować hostelowi za gościnę, zawsze możesz kupić opakowanie herbaty i zostawić po sobie dla innych gości. Taki gest nie będzie cię drogo kosztował, bo opakowanie 100 torebek najtańszej herbaty kosztuje około 3 złotych.
4. Ogólnodostępna kuchnia.
W każdym hostelu znajdziesz ogólnodostępną kuchnię z której mogą korzystać wszyscy goście. Z rana wydawane jest w niej darmowe śniadanie, zaś później możesz z niej korzystać ile dusza zapragnie (w granicach rozsądku). Po południu możesz przyrządzić sobie pożywny obiad, zaś wieczorem kolację, która zregeneruje siły po całym dniu atrakcji. Oczywiście trzeba się tu trzymać pewnych zasad: pamiętaj, że nie jesteś sam – w tym samym czasie z kuchni mogą chcieć skorzystać inni goście hostelu. Nie zapominaj o myciu garnków, sztućców i naczyń po sobie. Dzięki wspólnej kuchni nie będziesz musiał płacić za posiłki na mieście. Wystarczy, że kupisz składniki w pobliskim sklepie.
Kuchnia na kilkanaście osób w hostelu |
5. Dobre położenie.
Większość hosteli znajduje się w ścisłych centrach miast – blisko miejsc, które są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia turysty. Dzięki temu blisko hostelu znajdziemy rynek, ratusz, zabytkowe obiekty sakralne, muzea, galerie sztuki, kina, centra handlowe, pomniki, restauracje, kluby nocne i wiele więcej. Jako, że jesteśmy zakwaterowani w centrum miasta, nie musimy wydawać ogromnych pieniędzy na bilety komunikacji miejskiej i taksówki. Generalnie najciekawsze atrakcje znajdują się w odległości kilkuminutowego lub kilkunastominutowego spaceru od schroniska.
6. Inne sposoby na jakie hostel pomaga oszczędzać pieniądze.
W zależności od w jakim schronisku się zakwaterowałeś możesz oszczędzić pieniądze na kilka dodatkowych sposobów. W hostelu może na ciebie czekać darmowy Internet Wi-Fi (to już raczej standard), parking dla gości, nieodpłatna pralnia, tańsze bilety do wybranych atrakcji (kina, muzea, kluby nocne) etc. Niektóre hostele regularnie organizują dla swoich gości wycieczki z przewodnikiem, dodatkowe poczęstunki, grille i wieczorki tematyczne, podczas których można przekąsić coś smacznego i dobrze się zabawić.
W zasadzie to by było na tyle, jeżeli coś przeoczyłem napiszcie o tym w komentarzach. Który z wymienionych punktów uważacie za najważniejszy atut hosteli? Jeżeli uważacie ten wpis za przydatny, podzielcie się nim z przyjaciółmi.
0 komentarze:
Prześlij komentarz